Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Shrnutí finančních trhů za rok 2021

Shrnutí finančních trhů za rok 2021

31.12.2021 16:21

Je zde závěr roku 2021, což je skvělá příležitost pro jeho shrnutí. V tomto článku se podíváme na statistiky výkonnosti amerického a německého trhu a připomeneme si některé události které ovlivnily vývoj aktiv na finančních trzích.

Jak se dařilo americkému trhu?

Americký trh v letošním roce vykazoval vytrvalý růst, proti kterému se stavily občasné korekce, z nichž největší a nejdéle trvající přišla v září. Obezřetnost investorů si při přechodu na podzimní období vyžádal především strach z vysoké inflace a inflační očekávání, sezónní charakter virového onemocnění a jeho šířění a v neposlední řadě problémy čínské developerské společnosti Evergrande. Kritická solventnost čínského developera představovala globální systemové riziko, což znamenalo velký vykřičník pro světové správce aktiv.

Trh také bedlivě sledoval novoroční změnu obsazenstva v americkém Bílém domě, který projednou opět obydlují zastánci demokratického tábora za vedení Joa Bidena. Značný dopad na trh měl zejména infrastrukturní balíček současného prezidenta, který se soustředí na podporu infrastruktury, zdravotnictví a je také velmi aktivní v oblasti zelené ekonomiky.

Vývoj indexu S&P 500 za rok 2021 (zdroj: Bloomberg)

Přehled vývoje jednotlivých sektorů na americkém trhu a jejich meziroční porovnání (zdroj dat: Bloomberg)

Z výše uvedeného grafu, který čerpá z dat Bloombergu, je vidět, že nadprůměrné výnosy přinesly akcie společností energetického sektoru, realitního sektoru, sektoru informačních technologií a sektoru financí. Nelze si nevšimnout změny ve vývoji energetického sektoru, který je díky loňskému poklesu v souvislosti s vypuknutím pandemie a letošní rally na trhu s energiemi suverénní jedničkou.

Energetický sektor

Shrnutí nejvíce a nejméně výkonných akcií energetického sektoru z indexu S&P 500 (zdroj dat: Bloomberg)

Letos je velmi obtížné hledat energetickou společnost, která na konci kalendářního roku nevykáže kladnou změnu, protože i společnosti s nejhorší výkonností jsou dnešním dnem v zisku - Phillips 66, +3,59 %. Černým Petrem energií, a jedinou společností končící se zápornou bilancí, je poskytovatel průmyslových služeb Baker Hughes, který za posledních dvanáct měsíců odepsal 4,7 %. Největší zisk přinesly investorům naopak akcie Devon Energy (+176,22 %), Marathon Oil (+145,13 %) a Diamondback Energy (+121,71 %).

Jedním z katalyzátorů odvětví byl růst energetických komodit na světových trzích. Cena ropy, která dostala v minulém roce pořádně zabrat primárně pro její pokles poptávky, v tomto roce vzrostla o téměř 60 %.

Růstu ceny, a s ním spojeným dopadem do spotřebitelského chování, se začal ve druhém pololetí obávat Bílý dům, který apeloval na skupinu zemí vyvážejících ropu OPEC, aby přizpůsobila produkci ropy na úrovně, které by zamezily vysoké inflaci a v té době také dopadům do peněženek spotřebitelů v důsledku rekordních cen pohonných hmot.

OPEC přesto odmítla navýšit produkci a místo toho vymyslela plán postupného navyšování produkce o 400 tis. barelů za den každý měsíc. Tato strategie je stále aktuální, další jednání skupiny se koná již příští úterý 4. ledna 2022.

Sektor zdravotní péče

Shrnutí nejvíce a nejméně výkonných akcií zdravotního sektoru z indexu S&P 500 (zdroj dat: Bloomberg)

O půl procentního bodu nižší výkonnosti oproti benchmarku S&P 500 mohli investoři dosáhnout při orientaci na společnosti sektoru zdravotní péče, jejichž roční růst se oproti loňskému roku (11,43 %) více jak zdvojnásobil. Vysoký podíl na růstu zdravotního sektoru měly akcie Moderna (+140,83 %), West Pharmaceutical Services (+66,37 %) a Eli Lilly (+64,21 %). Nejhorší výkonnost naopak dosáhla společnost Viatris (-27,69 %).

V hledáčku měli investoři především výrobce vakcín, u kterých v průběhu roku sledovali stanoviska světových regulátorů k doporučení jejich "včeliček do ramena". BioNTech a Pfizer na konci listopadu získali podporu evropských regulací pro očkování dětí. Ke konci roku jsme také informovali o rozdělení farmaceutického titána Johnson & Johnson (10,1 %) na dvě autonomní jednotky.

Pozornosti se letos dostalo akciím společnosti Biogen, která v červnu oznámila dlouho očekávaný lék proti Alzheimerově chorobě. Ten však nenašel přiliš podpory u regulátorů. Nadšení z nového léku vyhnalo akcie společnosti o 50 % vzhůru, akcie se ale na nových maximech dlouho neudržely a v průběhu druhého pololetí souvisle vyklesaly zpět na hodnotu před oznámením, kde také rok zakončují (-1,98 % YTD).

Sektor informačních technologií

Shrnutí nejvíce a nejméně výkonných akcií sektoru informačních technologií z indexu S&P 500 (zdroj dat: Bloomberg)

Vedle sektoru zbytné spotřeby a komunikací si letos meziročně pohoršilo odvětví informačních technologií, které za minulým rokem výkonnostně zaostalo o více jak 8procentních bodů. Navzdory meziročnímu oslabení růstu se ale technologiím podařilo dostat se mezi trojici vítězů s nadprůměrným výkonem (34,0 %).

V čele technologické vlny stojí s 142,23% ročním zhodnocením kyberbezpečnostní společnost Fortinet. Za kybernetickou společností si nejlépe vedl výrobce čipů Nvidia (+126,63 %), který má ke konci roku mírně navrch ve svém neustálém souboji s AMD o pozici lídra. Důležitým krokem v souboji o tržní podíl a průmysl počítačových čipů učinila Nvidia v září, kdy oznámila plán akvizice Arm Holdings za 40 miliard dolarů. Větší jak 100% zhodnocení vykázaly také akcie společnosti Gartner (107,75 %).

Obecně se v letošním roce nedařilo společnostem poskytujícím finanční služby a platební styk, když s vůbec nejhoršími čísly končí Global Payments (-36,73 %), jež dále následuje PayPal (-18,07 %), Fiserv (-8,2 %) a Paycom Software (-7,64 %).

Nej americké tituly z indexu S&P 500

Shrnutí nejvíce a nejméně výkonných akcií z indexu S&P 500 (zdroj dat: Bloomberg)

Stupnici absolutních vítězů letošního roku bez sektorového členění zobrazuje výše uvedený graf. Mimo již zmíněné společnosti si lze všimnout také více jak čtvrtinového poklesu na hodnotě herní společnosti Activision Blizzard (-27,31 %). Hernímu průmyslu se v roce opouštění karanténních opatření moc nedařilo, což lze bez náznaku existence kauzality prokázat také na vývoji akcií asijského Tencentu (-20,21 %), který byl navíc terčem tamních regulátorů pro omezení herní doby dětem a teenagerům. Zklamání ale provázelo také jinak prestižní studio CD Projekt (-30,21 %), které od rané fáze roku hledalo oporu na nižších hodnotách.

Activision Blizzard především ve druhém pololetí zklamal hráče svých her tím, že odložil spuštění pokračování herních titulů, které mají u dosavadní hráčské základny vysokou popularitu již řadu let. Pomyslný plamen pod kotlem špatné nálady posílil také skandál s obtěžováním jedné z bývalých zaměstnankyň, ke které se postupně přidaly další.

Burzovní debuty na americkém trhu

V tomto roce jsme mohli sledovat veřejné nabídky akcií mnoha zvučných společností. Na jaře odstartovalo sérii burzovních debutů herní studio Roblox. Krátce poté vstoupila na burzu při příležitosti kryptoměnového poprasku kolem bitcoinu směnárna Coinbase.

V létě pak vstoupil na burzu obchodník Robinhood, ovšem hned první den veřejného obchodování se akciím nepodařilo zavděčit investorům. Pět měsíců od IPO se akcie obchodují na přibližně 50 % upisovací ceny.

Prestiž americké burzy vylepšila jazyková platforma Duolingo, která na trh vstoupila souběžně s Robihnood. Společenský přínos zelené sovičky si investoři cenili do takové míry, že během dvou měsíců od IPO dosáhla cena 100% zhodnocení, a to po dvojitém navýšení upisovací ceny. Růstová série se zlomila se zářijovou korekci na americkém trhu. Akcie Duolingo se nyní obchodují nedaleko upisovací ceny.

V září podala žádost o vstup na burzu společnost provozující stejnojmennou diskusní aplikaci Reddit. Komise pro cenné papíry zatím tuto žádost oficiálně neschválila, situaci však budeme stejně jako u jiných společností sledovat i v příštím roce.

Jak se dařilo německému trhu?

Narozdíl od ukázkového vývoje na americkém trhu se ve druhé polovině stal německý trh vesměs nerozhodným. Také Německo si prošlo významnými změnami v politické sféře počínaje vítězstvím sociálních demokratů v celostátních volbách ústícím do vystřídání Angely Merkelové v kabinetu kancléřky za vítěze voleb Olafa Scholze.

Letošní rok přinesl podstatnou změnu ve složení indexu DAX. Ten dříve představoval 30 největších společností německého trhu, v září však index německých blue-chipů přivítal deset dalších členů.

Vývoj indexu DAX za rok 2021 (zdroj: Bloomberg)

Shrnutí nejvíce a nejméně výkonných akcií z indexu DAX (zdroj dat: Bloomberg)

Německý benchmark DAX v průběhu roku 2021 připsal 15,79 %. Největší váhu na růstu indexu měly společnosti zdravotního zaměření. Držitel prvního místa ve statistice Sartorius (+73,22 %) koncem listopadu oznámil expanzi do Jižní Koreji, kde chce vyrábět bio-farmaceutické produkty. Výstavba má začít v roce 2021 s dobou trvání až do roku 2024.

Společnost Merck KGAA (+61,74 %) přispěla k pozitivnímu vývoji německého trhu především ve svém boji s nákazou koronaviru. V průběhu roku přišla společnost s pilulkou molnupiravir, která má chránit nakaženého před vážným průběhem onemocnění koronavirem. Poslední data ukázala, že by pilulka měla fungovat i proti nové variantě omikron. Nejnovější pozitivní zpráva přišla den před Štědrým dnem, kdy americké úřady schválily použití této tablety k domácí léčbě rizikových pacientů.

Naopak špatné zprávy k Vánocům nadělila společnost Delivery Hero (-22,83 %) svým akcionářům v podobě oznámení jednak odchodu z japonského trhu a jednak ukončení činnosti dovozu jídla v Německu.

Frankfurtská burza přivítala nové členy

V červnu vstoupil na německou burzu maloobchodní módní prodejce About You, dále své akcie na trhu uvedla také jazyková společnost Babbel. Uvedení na trh však společnost odložila.

Největší novou emisí na německém trhu se však co do počtu objemu stala divize nákladních vozů Daimler Truck, kterou odštěpila mateřská společnost Daimler.

Zdroj: Bloomberg

Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,9771525,30785
USD22,6981423,95786
GBP28,3274329,89957
CHF23,2877824,58022
PLN5,183945,47166

Kompletní informace zde


Informace k používání cookies na těchto stránkách naleznete zde: Další informace X