Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Generální ředitel skupiny ČEZ Beneš v rozhovoru pro HN hovoří o dopadech šíření COVID 19 (+komentář)

Generální ředitel skupiny ČEZ Beneš v rozhovoru pro HN hovoří o dopadech šíření COVID 19 (+komentář)

24.3.2020 15:18, BAACEZ

Generální ředitel skupiny ČEZ Beneš v rozhovoru pro HN hovoří o dopadech šíření COVID 19. V rozhovoru mimo jiné řekl, že výhled společnosti se nemění, stejně tak dividenda zůstane nedotčena. Ani projektu stavby nových reaktorů by se současná situace dotknout neměla.

ČEZ

Opatření související s COVID 19

Generální ředitel energetické skupiny ČEZ poskytl rozhovor pro Hospodářské noviny (HN), v němž se vyjadřuje k současné situaci a potenciálních (ne)dopadech šíření COVID 19 na fungování společnosti. Beneš v rozhovoru hovoří o bezpečnostních opatřeních, jež skupina přijala ve snaze minimalizovat riziko nákazy zaměstnanců. Mezi tato opatření patří například také bezpečnostní režim dispečerů, kteří jsou jednotlivé směny vždy celý týden na pracovišti, a to i s přespáváním. Společnost pro zaměstnance vytvořila zázemí, tak aby mohly v dispečinku spát. Po týdnu se pak směny střídají. Opatření dále obsahují home office pro kancelářské zaměstnance, upravení provozu jídelny či měření teploty pracovníků. V případě zhoršení situace nebo objevené nákazy u některého ze zaměstnanců má skupina připravena krizové plány.

Krizové plány podle Beneše nepřipouští variantu tzv. blackoutu, tedy výpadku dodávek elektřiny z titulu zastavení provozu některých elektráren. „Vůbec nepracujeme se scénářem, že by byl blackout. Dodáme elektřinu za všech okolností, protože bez ní by nefungovalo nic, nemocnice, telekomunikace… Byl by to chaos, který nemůže nastat. Že by přestaly fungovat elektrárny, to se nestane,“ řekl šéf polostátního giganta v rozhovoru pro HN.

Projekt stavby nových reaktorů je současným vývojem nedotčen

Generální ředitel se dále vyjadřoval k případným efektům šíření COVID 19 na (ne)prodloužení/posunutí termínu pro přípravu smluv, na jejichž základě ČEZ započne přípravu stavby nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Podle Beneše k žádným změnám ve výhledu ohledně přípravy smluv nedochází. Smlouvy jsou technicky vzato dojednané, ale vyžaduje to ještě nějaké kroky, potřebné pro zahájení projektu a jednání státu v Evropské komisi. Pokud to pandemie nějak výrazně neposune, tak by smlouvy mohly být podepsány podle plánu do konce června,“ informoval šéf skupiny, přičemž následně dodal, že rozpočet státu v jednom roce (v tomto roce je již jisté, že deficit státního rozpočtu bude v souvislosti s opatřeními přijímanými v návaznosti na šíření COVID 19 výrazně větší oproti odhadům) nemá na projekt vliv.

Výhled nezměněn, dividenda nedotčena

ČEZ taktéž nepřistupuje ke změnám výhledu ziskovosti pro tento rok, jenž skupina zveřejnila v minulém týdnu spolu s kvartálním reportem (více info v komentáři našeho analytika zde). Stejně tak Beneš odmítl možnost, že by představenstvo na letošní valné hromadě preventivně navrhlo snížení či dokonce nevyplácení dividendy. „Takovou úvahu nemáme,“ řekl generální ředitel skupiny jasně.

„To, že management si je zatím jistý letošním výhledem, šlo vypozorovat již z konferenčního hovoru z minulého týdne, tedy v době, kdy už začínalo být zjevné, že situace ohledně koronaviru je vážnější a bude mít makroekonomické dopady na tuzemskou ekonomiku, tedy i na spotřebu elektřiny. Dnešní vyjádření generálního ředitele Daniela Beneše tak jen potvrdila slova jeho kolegů z konferenčního hovoru. Letošní výhled EBITDA, resp. očištěného čistého zisku je stanoven v rámci intervalu (63 – 65 mld. Kč, resp. 21 – 23 mld. Kč), který sám o sobě může absorbovat útlum české ekonomiky. Jak jsme již komentovali v minulém týdnu, stěžejním faktorem a kotvou letošní ziskovosti je segment výroba – tradiční energetika (má největší podíl na celkové EBITDA, konkrétně cca 43 %), a to prostřednictvím zajištění většiny vyrobené elektřiny za cenu poblíž 45 EUR/MWh, což znamená zhruba 18% nárůst oproti loňsku. Ziskovost ČEZu je nejvíce citlivá právě na vývoj cen silové elektřiny, v tomto směru je tedy společnost dobře zahedgovaná a zajišťuje to určitou stabilitu výhledu i za současných složitějších podmínek. Možné výkyvy v objemech výroby, potažmo v distribuci či v segmentu prodeje pak již zdaleka nemají tak výrazný dopad do ziskovosti jako v případě ceny elektřiny,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

„ČEZ by tedy díky svému výrobnímu portfoliu a příznivému zajištění ceny silové elektřiny neměl být zásadně dotčen současnou komplikovanou situací. To ostatně potvrzují i slova Beneše o letošní dividendě, která by neměla být ohrožena. Nadále tak potvrzujeme náš odhad letošní dividendy ve výši 32 Kč na akcii, což by znamenalo navýšení z loňských 24 Kč,“ doplnil Raška.

 

Zdroj: Hospodářské noviny

 


František Mašek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5711625,93484
USD23,0552324,33477
GBP28,7049530,29805
CHF25,3009126,70509
PLN5,682125,99748

Kompletní informace zde