Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden: Navýšení repo sazeb ČNB, vývoj inflace v eurozóně

Makroekonomický výhled pro tento týden: Navýšení repo sazeb ČNB, vývoj inflace v eurozóně

27.9.2021 16:11

Tento týden očekáváme zveřejnění makroekonomických dat z různých ekonomických oblastí. Ve čtvrtek bude zasedat ČNB, odhaduje se, že navýší reposazby o 0,5 procentního bodu. V průběhu týdně budou také oznámena data o evropské inflaci, spotřebitelské důvěře v Evropě i USA, data o nezaměstnanosti, vývoj indexů nákupních manažerů o dalších důležitých makroekonomických ukazetelích.

Již zítra ráno bude oznámen vývoj indexu spotřebitelské důvěry GfK, očekává se pokles o 1,5 b. V Americe budou zveřejněna data o meziměsíční změně velkoobchodních zásob, analytický konsensus odhaduje růst o 0,8 %. Uvedena budou také data o vývoji indexu spotřebitelské důvěry dle Conference Board (očekává se růst ze 113,8 b. na 115,0 b.) a indexu cen domů FHFA (odhaduje se navýšení o 1,5 %).

Ve středu pak bude zveřejněn vývoj žádostí o hypotéky MBA k 24. září a změny zásob surové ropy, benzínu a destilátů podle EIA, rovněž k 24. září.

Ve čtvrtek dopoledne budou uvedena data o nezaměstnanosti v Evropě. Oznámena bude změna v německé nezaměstnanosti (analytici odhadují pokles o 37 tis.) a míra nezaměstnanosti v Evropě (konsensus analytiků činí 7,5 %). Přijdou také předběžné údaje o německé inflaci, odhady hovoří o 4,2 %.

Významnou makroekonomickou událost přinese ve čtvrtečních odpoledních hodinách zasedání ČNB, očekává se, že banka navýší repo sazby o polovinu procentního bodu na 1,25 %. O variantě takového navýšení v tomto měsíci hovořil viceguvernér ČNB Marek Mora. Druhý viceguvernér ČNB v minulém týdnu uvedl možnost navýšení úrokových sazeb až o jeden procentní bod do konce roku.

Odpoledne dále uvede data o nezaměstnanosti také USA, očekává se oznámení 325 tis. nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti k 25. září. Dozvíme se také konečná data o mezikvartálním růstu amerického HDP, předběžná data hovořila o 6,6% růstu. Přijdou také údaje o změně zásob plynu dle EIA k 24. září.

V závěru týdne bude nejprve zveřejněn vývoj indexu nákupních manažerů ve výrobě PMI v ČR za září, Bloomberg očekává pokles indexu z 61,0 b. na 58,3 b. Dorazí také finální data o indexech nákupních manažerů z Německa a eurozóny. Zároveň bude uveden odhad meziroční inflace v eurozóně, analytici Bloombergu očekávají, že inflace dosáhne 3,5 %, částečně díky růstu cen energií v Evropě.

V odpoledních pátečních hodinách budou uvedena data o osobním příjmu a výdajích v USA za srpen, očekává se slabší růst osobních příjmů v hodnotě 0,2 % a růst osobních výdajů o 0,6 %. Posléze přijdou finální zářijová data o americkém indexu nákupních manažerů Markit a indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan. Oznámeny budou také změny ve stavebních výdajích v USA (odhaduje se růst o 0,3 %) a indexu ISM ve výrobě (odhad poklesu z 59,9 na 59,5 b.).

 

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0265326,41547
USD21,5470822,74292
GBP29,5937931,23621
CHF23,4770324,77997
PLN5,413675,71413

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X