Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Master účet

Nechcete snižovat své výnosy z investování placením poplatků za evidenci cenných papírů v CDCP? Nechcete se starat o inkaso dividend? Využijte Master účet.

Své akcie či dluhopisy můžete mít uloženy v navazující evidenci Fio banky, na tzv. Master účtu. Cenné papíry tak nebudou evidovány na individuálním majetkovém účtu klienta u CDCP, a.s. (popřípadě v SE Fio banky), ale na sběrném účtu vedeném depozitářem pro Fio banku.

Na Master účtu mohou být uloženy veřejně obchodované i neobchodovatelné cenné papíry.

Uložení cenných papírů na Master účtu přináší řadu výhod:

  • Nulové poplatky za evidenci veřejně obchodovaných cenných papírů

Evidence veřejně obchodovaných cenných papírů uložených na Master účtu Fio banky je bezplatná. V závislosti na tržní hodnotě portfolia dosahuje roční úspora za vedení cenných papírů na sběrném účtu až několika tisíc korun ročně oproti individuálnímu účtu.

Srovnání ročních poplatků při různé velikosti portfolia
Hodnota portfolia (v Kč) 100 tis. 250 tis. 360 tis. 500 tis.
Poplatky za vedení CP (p.a.) 0 Kč 0 Kč 360 Kč 360 Kč
Hodnota portfolia (v Kč) 1 mil. 3 mil. 5 mil. 10 mil.
Poplatky za vedení CP (p.a.) 360 Kč 1 440 Kč 2 520 Kč 5 040 Kč
  • Inkaso dividend

Automaticky připisujeme dividendy na obchodní účty klientů, kteří mají cenné papíry uloženy na Master účtu. Klienti tedy již nemusí za účelem výplaty dividend podstupovat složitou administrativu. Poplatek za připsání dividend činí 0,2 % z připisované výše.

  • Nízké poplatky za evidenci neobchodovaných cenných papírů

Díky Master účtu mohou klienti, kteří vlastní na svém majetkovém účtu nekotované investiční nástroje a platí tak poplatky Centrálnímu depozitáři cenných papírů, ušetřit značné finanční prostředky. Na Master účtu jsou náklady za správu nekotovaných investičních nástrojů ve srovnání s poplatky účtovanými Centrálním depozitářem mnohem nižší. Přesnou výši poplatku naleznete v ceníku základních služeb, část (P).

Akcie přijaté k obchodování na Volném trhu RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. jsou považovány za nekotované investiční nástroje.

Jak poznáte, zda máte master účet nebo individuální účet?

V aplikaci e-Broker klikněte v horní liště na "Globální nastavení". Na následující stránce se podívejte do sekce "Informace o obchodních účtech", kde najdete položku "Typ majetkového účtu v CDCP".

Pokud zde bude uvedeno "Zákaznický účet obchodníka", jedná se Master účet. V případě, že zde bude uvedeno "Individuální účet klienta", cenné papíry nejsou evidovány na Master účtu. Třetí možností je, že zde nebude uvedeno nic. V tomto případě nemáte na obchodním účtu nastaven žádný majetkový účet v CDCP.

 

Související informace:

Cenné papíry uložené na Master účtu jsou dle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu odděleny od majetku obchodníka (Zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu).


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6086225,97438
USD22,6057023,86030
GBP29,2045930,82541
CHF25,3923826,80162
PLN5,751256,07045

Kompletní informace zde