Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Analýzy > Aktualizujeme doporučení na akcie ČEZ z "koupit" na "držet", cílovou cenu ponecháváme na 951 Kč

Aktualizujeme doporučení na akcie ČEZ z "koupit" na "držet", cílovou cenu ponecháváme na 951 Kč

2.2.2023 16:33, BAACEZ

Akcie ČEZ od vydání naší poslední analýzy z konce loňského prosince posílily o zhruba 20 % na úrovně poblíž 900 Kč a postupně naplňují námi vkládaný investiční potenciál. Přistupujeme tak ke změně doporučení ze stupně „koupit“ na „držet“. Cílovou cenu ve výši 951 Kč potvrzujeme.

Akcie ČEZ se ve druhé polovině prosince odrazily od lokálních minim kolem 750 Kč. Na těchto úrovních se potvrdil náš předpoklad, že regulatorní zásahy v podobě stanovení stropů tržních cen elektřiny a zavedení mimořádného zdanění byly v ceně akcie již započítány. Od konce loňského roku tak titul začal podle našeho názoru opět více reflektovat očekávanou rekordní ziskovost společnosti a dividendu za rok 2022. Navíc v posledních dvou týdnech na kapitálovém trhu po nějakém čase zase výrazněji akcentoval efekt očekávané transformace ČEZu, což posunulo cenu akcie až k hladině 930 Kč.

Pomineme-li faktor plánované výstavby nového jaderného zdroje, tak energetická krize vyvolaná konfliktem na Ukrajině byla v loňském roce tím katalyzátorem, který opět otevřel otázku restrukturalizace společnosti ČEZ. Z různých vyjádření vládních představitelů je patrné, že rozhodnutí v tomto směru zřejmě padne v průběhu letošního roku. Záměrem vlády je plně ovládnout výrobní aktiva ČEZu. Nejpravděpodobnější variantou transformace je tedy podle našeho názoru rozdělení společnosti na výrobní a distribuční část s tím, že ve výrobní části by stát získal 100% podíl a v distribuční části by svoji roli upozadil. Výrazně hodnotnější by měla být výrobní část, která díky vysokým tržním cenám elektřiny v současnosti tvoří cca 75 % provozní ziskovosti, včetně těžby (u níž rovněž z logiky věci předpokládáme plný přesun pod státní vliv) je to pak cca 80 %. Toto rozložení v ziskovosti by pak mělo být reflektováno v ocenění výše zmíněných částí ČEZu a ve výsledných nabídnutých podmínkách minoritním akcionářům.

Akcie ČEZ se přiblížily naší cílové ceně 951 Kč. Fundamentální pohled na tento akciový titul nemáme důvod měnit, predikci hospodaření ponecháváme. Vedle toho jsme nadále toho názoru, že plánovaná transformace společnosti, i přes možná politická rizika, v sobě skýtá potenciál pro hodnotu minoritních podílů. Za daných okolností doporučujeme držet pozici, využít dividendového potenciálu a eventuálně vyčkat na případné vládní kroky ohledně restrukturalizace.


Jan Raška, analytik
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,2184525,56255
USD22,5268923,77711
GBP28,6743130,26570
CHF25,4857826,90022
PLN5,599175,90993

Kompletní informace zde