Čína oznámila odvetná opatření na americké zboží v hodnotě 75 miliard dolarů; mj. sazbu na auta 25 %
Čína oznámila odvetná opatření v podobě celních tarifů 5 % až 10 % americké zboží v hodnotě 75 miliard dolarů. Na americké automobily pak zavádí celní sazbu 25 % (+ 5 % na automobilové komponenty), která byla od dubna pozastavena.
Čínská státní rada dnes oznámila zavedení odvetných celních tarifů v rozmezí 5 % až 10 % na americké importované zboží v celkovém objemu zhruba 75 miliard dolarů. Platnost nově oznámených tarifů bude rozfázována do dvou období, a to od 1. září a od 15. prosince. Mj. Čína také oznámila 25% celní sazbu na americké automobilky a další 5% sazbu na automobilové součástky a komponenty. Cla týkající se automobilového průmyslu začnou platit od 15. prosince, přičemž jejich platnost dosud byla pozastavená od dubna tohoto roku.
Čína tak odvetnými opatřeními reaguje na oznámení zavedení celních tarifů ve výši 10 % na čínské zboží v hodnotě cca 300 miliard dolarů, které zveřejnil na začátku měsíce americký prezident Donald Trump. Následně byly některé produkty z celního zatížení vyjmuty a u jiných došlo k posunutí platnosti až na 15. prosinec.
V návaznosti na výše zmíněné se americké futures ponořily do záporu.
Krátký videoreport o zavedení čínských cel na americké importy od CNBC
Zdroj: CNBC; Bloomberg
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Zámoří uzavírá smíšeně
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavřela seanci poklesem
- Domino´s Pizza reportovala výsledky za 3Q, nad odhady byl reportován růst porovnatelných tržeb v USA
- Oracle nasadí 50 tisíc čipů od AMD
- Pražská burza šla proti sentimentu ve světě a rostla
- Colt CZ Group: Pozvánka na valnou hromadu (+komentář analytika)
- Index S&P 500 v úvodu obchodování klesá o 0,83 %, odstartovala výsledková sezóna
- Banka JPMorgan reportovala solidní výsledky za 3Q a navýšila roční výhled
- Goldman Sachs zveřejnil výsledky za 3Q a oznámil akvizici investiční společnosti Industry Ventures