RWE plánuje prodat své české zásobníky zemního plynu
Německá energetická společnost RWE podle informací deníku Handelsblatt připravuje prodej svých českých zásobníků zemního plynu. Proces prodeje má údajně začít v první polovině příštího roku, poradcem divestičního procesu má být investiční banka Barclays. Hodnota těchto aktiv se podle Handelsblatt může pohybovat kolem 500 mil. EUR (téměř 13 mld. Kč).
RWE je v ČR největším provozovatelem podzemních zásobníků zemního plynu, jejich celková kapacita činí 2,7 mld. m3. Za rok 2020 tento tuzemský byznys RWE vygeneroval tržby 1,7 mld. Kč s EBITDA téměř 1 mld. Kč (vysoká EBITDA marže poblíž 60 %). Obdobná čísla byla vykázána i v roce 2019. Provozování českých zásobníků zemního plynu si RWE vyhodnotilo jako nejádrovou aktivitu, v rámci své nedávno oznámené dlouhodobé strategie se tato německá utilita chce čím dále více zaměřovat především na investice do obnovitelných zdrojů energie, resp. moderních energetických řešení (komentovali jsme zde).
Plánovaná divestice výše zmíněných zásobníků může být podle našeho názoru potenciální akviziční příležitostí pro ČEZ. Byla by to pro ČEZ možnost si rozšířit své podnikatelské portfolio o jednu ze strategických infrastruktur, když komodita zemní plyn by měla hrát jednu ze zásadních rolí při přechodu energetiky od spalování uhlí k bezemisním zdrojům energie.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Ministerstvo životního prostředí požaduje řadu studií k umístění reaktorů v Tušimicích
- ČEZ: Finální studie proveditelnosti potvrdila realizovatelnost projektu těžby a zpracování lithia
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snižuje cílovou cenu na 910,6 Kč se stálým doporučením „sell“
- Minoritáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 990 Kč při stávajícím doporučení „reduce“
Nejnovější:
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 19. prosinci poklesly o 166 mld. kubických stop
- Německé akcie uzavřely pondělní seanci s nevýrazným ziskem
- ČEZ: Ministerstvo životního prostředí požaduje řadu studií k umístění reaktorů v Tušimicích
- Pražská burza v předposlední obchodní den mírně oslabila
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v prosinci na -10,9 b. při očekávání -6 b.
- Americké akcie na začátku obchodování oslabují
- USA: Pokračující prodeje domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 3,3 % při očekávání růstu o 0,9 %
- Americké futures kontrakty klesají
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,47 %), stříbro (-3,36 %), ropa (+2,11 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,27




