Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > MONETA Money Bank se nespojí se skupinou Air Bank, potvrzujeme cílovou cenu 117 Kč na akcii

MONETA Money Bank se nespojí se skupinou Air Bank, potvrzujeme cílovou cenu 117 Kč na akcii

31.5.2022 11:54, BAAGECBA

Skupina PPF uzavřela 30. 5. 2022 dohodu s MONETA Money Bank, která ukončuje proces spojení aktiv obou entit.

MONETA Money Bank a Skupina PPF se dohodly na ukončení akvizice společností Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. O této události jsme vás informovali již včera zde.

Samotná PPF uvádí jako důvody odstupu od transakce tři hlavní body:

  • Očekávaný růst sazby proticyklické kapitálové rezervy ze současných 0,5 % až na 2,5 % od dubna 2023, což by mělo vést k zásadnímu snížení plánované dividendové kapacity spojené banky,
  • Transakce by měla mít výrazný negativní vliv na výši účetního i regulatorního kapitálu, což je mimo jiné důsledkem zhoršené makroekonomické situace a růstu úrokových sazeb,
  • Zhoršená makroekonomická a geopolitická situace, včetně důsledků války na Ukrajině, neúměrně zvyšuje ekonomická rizika související s výkonností aktiv nového uskupení.

V rámci dohody o ukončení transakce vedení Monety zajistilo, aby Skupina PPF uhradila dosud vynaložené náklady související s transakcí, které k dnešnímu dni přesahují výši 100 milionů Kč. Vzhledem k celkové hodnotě transakce 25,9 mld. Kč nám tato kompenzace nepřijde adekvátní. Pro srovnání si připomeňme případnou smluvní pokutu za zrušení očekávané akvizice Twitteru Elonem Muskem. Hodnota transakce je 44 mld. USD a tzv. break-up fee je ve výši 1 mld. USD, tedy přibližně 2,25 % hodnoty transakce. To by v případě Monety činilo téměř 650 mil. Kč. Příklad s Twitterem uvádíme pouze jako ilustrativní, jedná se o naprosto jiný sektor a trh, nicméně jako určité nahlédnutí na tržní zvyklosti je adekvátní.

Dohoda o ukončení transakce dále stanovuje, že Skupina PPF bude svůj současný podíl v Monetě ve výši 29,94 % držet nejméně po dobu následujících 12 měsíců a nebude usilovat o ovládnutí banky prostřednictvím navyšování svého podílu ani ho nebude snižovat prostřednictvím operací na kapitálových trzích. Skupina PPF si však vyhrazuje právo a možnost svůj podíl prodat případnému strategickému investorovi (kvalifikované finanční instituci).

MONETA Money Bank ve svém oznámení o ukončení transakce potvrdila svůj původní záměr na výplatu 80 % čistého zisku v následujících letech, což je v souladu s naším očekáváním. Vzhledem k tomu, že jsme v naší analýze počítali pouze se samostatnou Monetou bez zohlednění případných dopadů akvizice Skupiny Air Bank, tak ponecháváme doporučení Koupit s cílovou cenou 117 Kč beze změny.

Zrušení transakce nevnímáme negativně, jelikož i samotná MONETA Money Bank je velmi stabilní bankou schopnou generovat nadprůměrné zhodnocení. Z krátkodobého hlediska je pochopitelné, že dojde k poklesu ceny akcií (aktuálně akcie ztrácí na pražské burze přes 2 % a obchodují se za 77 Kč). Z dlouhodobého pohledu, jakmile opadne prvotní „šok“ z ukončení transakce a investoři si opět začnou více všímat samotného hospodaření banky, očekáváme posílení kurzu ceny akcií.

Zdroj: PPF, MONETA Money Bank


Jiří Kostka, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6784424,99256
USD22,9053924,17661
GBP27,3729228,89208
CHF24,0199625,35304
PLN5,073655,35525

Kompletní informace zde