Makroekonomický výhled na tento týden: Zasedání ECB a Fedu, index CPI (Německo)
V tomto týdnu bude pozornost investorů směřovat k zasedání Fedu a ECB. U obou těchto centrálních bank se očekává zpřísnění monetární politiky o 25 bazických bodů. Tento týden rovněž nabídne předběžné hodnoty indexu CPI za červenec v Německu a index PMI v USA, eurozóně a Německu.
Zasedání Fedu
Ve středu zasedne americký Fed, který rozhodne o dalším vývoji monetární politiky. Momentálně trh očekává její další utažení o 0,25 p. b. na 5,50 %. Důležitou otázkou, kterou si trh pokládá je, zda se jedná o poslední zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Nápovědí na tuto otázku bude další vývoj makroekonomických ukazatelů, které ukážou, zda se daří Fedu zkrotit inflaci k 2% inflačnímu cíli.
Zasedání ECB
Rovněž u Evropské centrální banky se očekává zpřísnění monetární politiky o 25 bazických bodů. Depozitní sazba by tudíž měla vzrůst na 3,75 %. Další vývoj monetární politiky během dalších zasedání ECB se bude vyvíjet na základě vývoje makroekonomických ukazatelů.
Předběžné hodnoty indexu CPI v Německu
V pátek budou zveřejněny předběžné hodnoty indexu CPI v Německu za červenec. Index by dle predikcí měl meziročně vzrůst o 6,2 %. Hlavním motorem růstu by měly být ceny spojené s cestováním. Naopak meziroční pokles bychom měli očekávat u cen potravin a cen energií. Jádrová inflace by dle odhadů měla vzrůst z červnových 6,1 % na 6,5 %,
Předběžné hodnoty HDP za 2Q ve Spojených státech
Ve čtvrtek budou reportovány předběžné hodnoty HDP ve Spojených státech za 2Q. Predikuje se mezikvartální růst o 1,8 %, v 1Q vzrostl o 2,0 %. Zpomalení růstu bychom měli zaznamenat především u osobní spotřeby, u které se predikuje růst o 1,2 %. V 1Q osobní spotřeba vzrostla o 4,2 %. Důvodem poklesu osobní spotřeby je dle agentury Bloomberg zpřísňující se monetární politika ze strany amerického Fedu.
Osobní příjem a osobní výdaje v USA
V pátek bude zveřejněn osobní příjem a výdaje. Dle predikcí by osobní příjem měl v červnu vzrůst o 0,4 %. V květnu zaznamenaly růst o 0,1 %. Tento nárůst by měl být poháněn především prodejem aut a online nákupy nezbytné spotřeby, tudíž by se nemělo jednat o růst spotřeby zbytné spotřeby.
Osobní příjem by dle očekávání měl vzrůst o 0,5 %, v květnu vzrostl o 0,4 %.
Deflátor výdajů na osobní spotřebu by dle predikcí analytiků měl vzrůst o 3,0 %. Hnacím motorem by měly být ceny služeb.Deflátor pro osobní spotřebu je pro americký Fed důležitým ukazatelem pro rozhodování o vývoji monetární politiky.
V odpoledních hodinách budou rovněž ve Spojených státech reportovány konečné červencové hodnoty indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan. Dle konsensu analytiků by měl index dosáhnout 72,6 b.
Index nákupních manažerů
Předběžné hodnoty indexu PMI za červenec byly v pondělí reportovány v Německu, eurozóně a Spojených státech.
Ostatní makroekonomické ukazatele
Z dalších makroekonomických ukazatelů bude v úterý v Německu reportován index IFO. Ve stejný den bude k dispozici za červenec zveřejněn meziměsíční vývoj indexu cen domů FHFA, spotřebitelská důvěra podle Conference Board a index výrobní aktivity richmondského Fedu ve Spojených státech.
Ve středu bude v eurozóně reportován meziroční vývoj peněžní zásoby M3. V USA bude k dispozici červnový vývoj prodejů nových domů.
Ve čtvrtek bude reportována německá spotřebitelská důvěra Gfk za srpen. Ve Spojených státech budou k dispozici objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel.
V USA se ve čtvrtek rovněž dozvíme nové a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti, velkoobchodní zásoby, prodeje domů za červen a index výrobní aktivity kansaského Fedu.
Zdroj: Bloomberg
Jakub Němec, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Americké indexy uzavírají v zisku
- Americké indexy posilují
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza na novém historickém maximu, pomohly banky
- Americké akcie výrazně posilují po dohodě mezi USA a Čínou o snížení cel
- Americké futures kontrakty výrazně posilují, Nasdaq 100 futures +3,87 %
- Makroekonomický výhled na tento týden: Index CPI (ČR, Německo, USA), index PPI (ČR, USA),..
- ČEZ: Těžba uhlí v lomu Bílina skončí o dva roky dříve
- Vývoj cen komodit: Ropa +3,72 % na 63,29 USD za barel
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje vůči koruně o 1,56 % na USD/CZK 22,49