Zestátnění ČEZu bylo přes víkend diskutovaným tématem
Zestátnění ČEZu bylo přes víkend opět po čase diskutovaným tématem. Nejprve bylo uvedeno jako součást návrhu programového prohlášení vznikající vlády. V prohlášení je mimo jiné konkrétně uvedeno: „Uděláme kroky k získání stoprocentní kontroly nad výrobou ve skupině ČEZ.“ Poté se daná záležitost probírala na ČT v pořadu Otázky Václava Moravce. Zde se k záměru zestátnění kriticky vyjádřil např. předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.
Začlenění tématu ovládnutí společnosti ČEZ do návrhu programového prohlášení není nijak překvapivou událostí. Rétorika hnutí ANO, vítěze voleb, je v tomto směru již delší čas poměrně konzistentní. Na druhou stranu nás zaujala konkrétní formulace v prohlášení, která hovoří o získání 100% kontroly pouze nad výrobou. To je trochu v rozporu s předchozími vyjádřeními o získání kontroly nad celou společností. Ovládnutí jen výroby z našeho pohledu naznačuje spíše rozdělení společnosti, než-li celou dobu proklamovaný prostý výkup akcií minoritních akcionářů.
Vyjádření v návrhu programového prohlášení podle našeho názoru zatím nevneslo do celé záležitosti možného zestátnění ČEZu jasno. Z našeho pohledu je celá záležitost stále otevřená. Transformace ČEZu není jedinou prioritou nově vznikající vlády a bude otázkou, zda a kdy se k tomuto kroku vláda odhodlá.
Téma zestátnění ČEZu bude dále rezonovat tuzemským kapitálovým trhem. Náš pohled v tomto směru neměníme. Stát podle našeho názoru nutně nepotřebuje ovládnout (transformovat) ČEZ, a to zejména z toho důvodu, že projekt výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech je již nyní pod státním vlivem.
Náš fundamentální pohled na akcie ČEZu rovněž neměníme a potvrzujeme cílovou cenu ve výši 1044 Kč. Fundament na energetických trzích je nevýrazný. Klesající trend tržních cen elektřiny přetrvává, negativní výhled prodejních cen silové elektřiny bude vytvářet tlak na budoucí ziskovost společnosti.
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze oslabují o 0,31 % na 1289 Kč, na RM-SYSTÉMu klesají o 1 % na 1283 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Oddo BHF mírně zvyšuje cílovou cenu akcií na 920 Kč při stálém doporučení „Underperform“
- ČEZ - konferenční hovor: větší využití uhelných aktiv, spokojenost s distribucí či debata o tradingu
- ČEZ zveřejnil cenu za Gas Distribution. Činila 8,19 mld. Kč, což je v souladu s naším očekáváním.
- Pražská burza na začátku obchodování roste, ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za 1Q
- ČEZ: výsledky hospodaření za 1Q 2026 (+komentář analytika)
Nejnovější:
- Index S&P 500 klesl o 0,07 %
- USA indexy oslabují
- Frankfurtská burza otevřela týden růstem
- Primoco UAV posiluje management o dvě nové ředitelky
- Skupina CSG vydala reakci na další článek od Hunterbrook Media
- USA: Index realitního trhu NAHB v květnu na 37 b. při očekávání 34 b.
- Pražská burza v úvodu nového týdne rostla
- Wall Street se v úvodu vyvíjí smíšeně, daří se softwarovým společnostem
- Vývoj cen komodit: Pšenice +4,56 %, kukuřice +3,46 %, zemní plyn +1,55 %
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1648




