Finanční sektor oslabuje po Trumpových komentářích k zastropování úroků na kreditních kartách
Akcie společností vydávajících kreditní karty a bank v předburzovní fázi obchodování klesají poté, co prezident Donald Trump v pátek večer ve svém příspěvku na sociálních sítích oznámil dočasné opatření, které by na jeden rok zastropovalo úrokové sazby kreditních karet na 10 % ročně.
Omezení by mělo vstoupit v platnost 20. ledna, Trump však neposkytl žádné konkrétní informace o tom, jak by vláda opatření zavedla ani jak by zajistila jeho dodržování ze strany společností.
Komentáře analytiků
Analytik JPMorgan Vivek Juneja upozornil, že pokud by bylo toto opatření zavedeno, znamenalo by to „významný zásah“ a „mohlo by to spotřebitele tlačit do dražších forem dluhu“. Zároveň dodal, že přestože by tato zpráva byla pro bankovní akcie negativní, úrokový strop by „neřešil kořen problému“, kterým je rostoucí sazba Fed funds. V rámci bank sledovaných JPMorgan má podle něj Citi nejvyšší podíl úvěrů z kreditních karet (23 % z celkového objemu), následují JPMorgan (16 %), Bank of America (9 %), US Bancorp (8 %) a Wells Fargo (6 %).
Analytik Bloomberg Intelligence Philip Richards uvedl, že Trumpův požadavek na zastropování úrokových sazeb kreditních karet na 10 % „nemusí být plně vynucen vzhledem k síle lobbistických skupin amerických bank“. Analytik dále upozornil, že „jakýkoli americký strop nebo omezení úrokových sazeb kreditních karet by mezi evropskými bankami zasáhlo nejvíce Barclays“.
Analytik TD Cowen Moshe Orenbuch řekl, že „jde o znovuoživení Trumpova předvolebního slibu a eskalaci mediálního rizika pro vydavatele kreditních karet“, přičemž dodal, že je „nepravděpodobné, že by federálně schválený úrokový strop prošel“.
Akcie společností vydávajících kreditní karty a bank
Akcie společností vydávajících kreditní karty a bank v předburzovní fázi obchodování klesají. Například akcie Capital One (COF) oslabují o 8,5 %, Citigroup (C) o 4,1 %, JPMorgan Chase (JPM) o 2,5 %, Bank of America (BAC) o 2 %, Visa (V) o 1,9 %, Mastercard (MA) o 2,1 % a American Express (AXP) o 3,9 %.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, Guardian
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Americké akcie se krátce po otevření burzy obchodují smíšeně
- Bank of America zveřejnila výsledky za 1Q nad odhady analytiků
- Wall Street v úvodu obchodování roste, výsledková sezóna startuje
- Banka JPMorgan zveřejnila výsledky za 1Q, očištěné výnosy poprvé překonaly hranici 50 mld. USD
- Mastercard posiluje aktivity ve stablecoinech akvizicí BVNK až za 1,8 mld. USD
Nejnovější:
- Státní svátek v ČR
- SRN: Průmyslová výroba v březnu meziročně klesla o 2,8 % při očekávání poklesu o 1,9 %
- Očekávané události: Průmyslová výroba (SRN), data z trhu práce (USA)
- Akciové trhy USA klesají
- Americké indexy klesají
- DAX uzavírá čtvrtek v záporu, Rheimetall reportoval kvartální čísla
- Pražská burza před prodlouženým víkendem rostla
- Wall Street v úvodu seance hledá směr, výsledky zveřejnil McDonald´s, Datadog a další
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 1. květnu vzrostly o 63 mld. kubických stop
- USA: Stavební výdaje v březnu meziměsíčně klesly o 0,2 % při očekávaní růstu o 0,2 %




