US trhy uzavírají kladně
Index Dow Jones +0,59 % na 52182,7 b. S&P 500 +1,18 % na 7440,43 b. Nasdaq Composite +2,07 % na 25820,1 b.
Dow Jones rozšiřuje své historické maximum a poprvé uzavírá nad 5 200 b. Z indexu se nejlépe dařilo nově zařazené společnosti Alphabet (4,82 %). Nad 3 % přidal i Caterpillar, Cisco Systems a Amazon.
Z indexu S&P 500 se mimo komunikačních služeb dařilo zbytné spotřebě, kterou táhla Tesla se ziskem 8,45 %. Jako trosečník si připadal akcionář Yum Brands (1,17 %), který jako jediný z restauračního businessu odolal poklesům. Starbucks odepsal 0,54 %, McDonald´s klesl níže o 0,96 %.
Nejvýrazněji si polepšil technologický Nasdaq, kde dnes rost sektor polovodičů. Pod tlakem zůstává Microsoft, který uzavíra níže o 1,18 %.
Strategy (12,6 %) začíná aktivně řídit kapitál. Společnost oznámila balík opatření, jako zpětný odkup akcií až do USD 1 mld. a další navýšené prostředky na odkup preferenčních akcií. Pro posílení hotovostní rezervy a možnost vyplácení dividendy může v budoucnu prodat Bitcoin až za USD 1,25 mld.
| Index S&P 500 +1,18 % na 7440,43 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
| Komunikační služby | +2,9 % | Základní materiály | -1,4 % |
| Zbytná spotřeba | +2,1 % | Reality | -0,7 % |
| Informační technologie | +1,8 % | Nezbytná spotřeba | -0,5 % |
| Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
| Corning | +15,67 % | SMCI | -8,1 % |
| KLA Corp | +11,97 % | Copart | -12 % |
| Western Digital | +11,16 % | Honeywell | -6,41 % |
| Applied Materials | +10,82 % | Ulta Beauty | -6 % |
| Axon Enterprise | +9,85 % | Martin Marietta Marerials | -5,65 % |
Marek Kameništiak
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,49 %), zemní plyn (-1,31 %), stříbro (-0,89 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,09
- Německo: Index IFO očekávání v srpnu vzrostl na 89,1 b. při očekávání 87,5 b.
- Frankfurtská burza v úvodu roste, investiční fondy údajně zvažují nabídky na divizi Siemens Energy
- Pražská burza v úvodu mírně roste, zítra zveřejní výsledky VIG
- Kofola získá společnost BHMW, krajský soud posvětil prodej za 440,5 mil. Kč
- Asijsko-pacifický region nepatrně posiluje, trhy vyčkávají na Jackson Hole a výsledky NVIDIE
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Německo: HDP ve 2Q dle konečných dat meziročně vzrostl o 1,0 %




