Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Bankovní služby > Úvěry > Úvěr na obchodování > Podrobnosti o úvěru na obchodování s akciemi v SRN

Úvěr na obchodování s cennými papíry v Německu

V Německu můžete úvěrem na obchodování financovat až 90 % hodnoty nakupovaných cenných papírů.

Je také možné spekulovat na pokles akciových indexů nákupem investičních nástrojů, které inverzně kopírují jejich vývoj. To znamená, že pokud klesá hodnota akciového indexu, daný investiční nástroj se chová přesně opačně, tedy jeho hodnota roste. A naopak, pokud akciový index roste, hodnota investičního nástroje klesá.  V tomto případě můžete úvěrem financovat až 85 % hodnoty otevírané pozice.

Spekulovat na pokles kurzu jednotlivých cenných papírů, neboli provádět operace známé jako "short sale" či "prodej na krátko", v Německu možné není.

Jak velký úvěr lze využít?

  • 90 % pro titul EXS1, který kopíruje index DAX
  • 85 % pro titul DXSN, který inverzně kopíruje index DAX
  • 90 % pro titul EXW1, který kopíruje index Euro Stoxx 50
  • 85 % pro titul DXSP, který inverzně kopíruje index Euro Stoxx 50
  • 80 % pro titul EXS2, který kopíruje index TecDAX
  • 80 % pro titul EXS3, který kopíruje index MDAX
  • 80 % pro titul C005, který kopíruje index SDAX
  • 70 % pro společnosti zařazené v indexech DAX a Euro Stoxx 50
  • 50 % pro společnosti zařazené v indexech SDAXMDAX a TecDAX.

Cenné papíry (akcie), které lze financovat úvěrem na obchodování s cennými papíry, jsou v aplikaci e-Broker označeny symbolem "M".

 


Klienti s rámcovou investiční smlouvou

V případě, že máte podepsánu novou rámcovou investiční smlouvu, která vstoupila v platnost 15. 7. 2015, platí pro vás následující podmínky:

Kolik úvěr stojí?

Zřízení i případné ukončení úvěru je zcela zdarma! Jediným nákladem úvěru jsou úroky z částky, kterou máte vypůjčenu na konci obchodního dne. Pokud na konci dne žádný úvěr (margin) nečerpáte, neplatíte ani žádné úroky.

Jak o úvěr požádat?

Chcete-li si sjednat úvěr na obchodování s cennými papíry v Německu, přihlaste se do aplikace e-Broker a v záhlaví stránky klikněte na odkaz „Smlouvy a služby“. Poté se vám zobrazí tabulka s názvem „Účty“, v jejímž záhlaví klikněte na odkaz „Založit nový“ a postupujte dle instrukcí na obrazovce.

Jakmile budete mít založený účet, tak se vám v tabulce zobrazí nový účet. Klikněte ve sloupci „Operace“ na tlačítko „Žádost o aktivaci smlouvy o úvěru a půjčce na obchody s investičními nástroji“. Tímto krokem odešlete žádost o úvěr na obchodování s cennými papíry k posouzení, přičemž o výsledku budete informováni zprávou zaslanou přímo do své aplikace e-Broker.

  • Základní úroková sazba: 8,5 % p. a.

K naúčtování úroků z úvěru dochází zpravidla první den v následujícím měsíci. Pokud však v kalendářním měsíci přesahuje průměrná výše čerpání úvěru hodnoty uvedené v tabulce, je výsledná úroková sazba v daném měsíci automaticky nižší o uvedené objemové slevy.

 


Klienti se starou komisionářskou smlouvou

Kolik úvěr stojí?

Poplatky za využívání úvěru k obchodování s cennými papíry se skládají ze dvou částí.

1) Poplatky za přistavení úvěrového rámce

Platí se na 3 měsíce dopředu a jsou nevratné. Při podpisu úvěrové smlouvy si stanovíte výši svého úvěrového rámce. Úvěrový rámec je maximální možná částka, kterou vám věřitel (Fio banka) kdykoliv během platnosti úvěrové smlouvy poskytne. Tento úvěrový rámec je možné kdykoli zvýšit, snížit nebo zcela ukončit podepsáním dodatku k úvěrové smlouvě, osobně na kterékoli pobočce banky.

2) Poplatky za reálné čerpání úvěru

Poplatky za čerpání úvěru jsou počítány kontokorentním způsobem ze stavu úvěrového účtu na konci obchodního dne. K zaúčtování úroků z úvěru dochází zpravidla první den v následujícím měsíci. V případě, že načerpáte úvěr v průběhu dne a tento úvěr ještě před koncem obchodování splatíte - není počítán žádný úrok z úvěru v daném obchodním dni (tzv. intraday trading). Výše úroků z čerpání úvěru závisí na průměrné výši čerpání úvěru v daném měsíci.

Kalkulačka poplatků za úvěr na obchodování

  Jak velký úvěr
lze získat?
Základní úroková
sazba
Poplatek za přistavení
úvěru (čtvrtletní)
Poplatky za
obchodování
  až 70 % 7 % max. 0,47 % Standardní dle ceníku

 

Jak o úvěr požádat?

Chcete-li si sjednat úvěr na obchodování s cennými papíry v Německu a nemáte podepsánu novou rámcovou investiční smlouvu, stačí, když se zastavíte na kterékoli z našich poboček, kde podepíšete Smlouvu o úvěru na obchodování s cennými papíry.

Pokud ještě nejste klientem Fio banky, přečtěte si, jak se jím můžete stát.

 


Upozornění

Investice do investičních nástrojů jsou rizikové a mohou být za nepříznivých okolností ztrátové.
Obchodování s cennými papíry na úvěr (margin) je vysoce rizikové a je urceno zkušeným investorům. V důsledku pákového efektu se v případě nepříznivého vývoje kurzu ztráta znásobuje, pričemž v případě nedostatečného ručení může obchodník uzavřít otevřenou pozici i bez předchozího kontaktování klienta. Kterýkoliv cenný papír může být vyřazen ze seznamu úvěrovatelných či půjčovatelných cenných papíru, a to i bez předchozího upozornění, což muže mít negativní důsledky na délku trvání otevřené pozice nebo na požadovanou výši zajištění. Při neúspešné spekulaci na pokles kurzu (tzv. Short Sale), může celková ztráta prevýšit objem vlastních investovaných prostředků investora, protože růst kurzu není teoreticky omezen. Na výši případného zisku mají kromě daní negativní vliv i poplatky hrazené za uskutečněné obchody, evidenci investičních nástrojů a úroky i poplatky hrazené v souvislosti s pujčenými cennými papíry nebo penězi. Investice v cizí měně je spojena s tzv. měnovým rizikem, kdy výnos může kolísat i v důsledku výkyvu měnových kurzu.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6937626,06424
USD22,6786823,93732
GBP29,4118431,04416
CHF25,3520026,75900
PLN5,805206,12740

Kompletní informace zde